Home >> Staff Details

Staff Details 2017-18


Senior Leadership Team Teaching Team
Dr Martin Young (Chief Executive and Federation Principal) Miss Rekha Godhaniya (Year 1)
Mrs Kate Day (Principal) Miss Fahida Rafique (YTL Reception)
Mrs Jeni Blair (KS1 Vice Principal/Year 2) Mrs Angela Kainth (Reception)
Mrs Mandy Patel (EYFS Vice Principal/Nursery) Miss Faith Zambuko (Reception)
Mrs Ellen Dupree (SENDCo) Mr James Barradell-Smith (YTL Year 1)
Mr Daniel Rose (SRP Lead Teacher) Miss Abigail Hayler (Year 1)
Miss Carla Jorsling-Thomas (Pupils & Families Worker) Mrs Fathia Adams (Year 1)
Miss Kelly Whitehead (Director of Curriculum, Data & Assessment) Miss Kelly Whitehead Year 2 Teacher
Mr Mark Skinner (YTL Year 3) Mrs Amna Razaq (Year 2)
Mr Mark Skinner Year 3 YTL
Miss Navpreet Punia Year 3 Teacher
Miss Kirsty    Wyeth Year 3 Teacher
Mrs Shamsa Gulaid (Computing Teacher)
Miss Mandeep Virdy Teacher
Miss Laura Skipp Teacher
Support Staff Team
Miss Alice Bennett (Nursery) Mrs Hafsa Khan (SRP)
Mrs Julie Ellis (Nursery) Miss Charlotte Francis (SRP)
Mrs Charanjeet Bains (Nursery) Miss. Alison Mines (SRP)
Mrs Irneet Bali (Nursery) Mrs. Joanne Owens (SRP)
Mrs Samantha Barratt (Nursery) Miss Jade Pearce-Heisterbach (1:1 LSA)
Mrs Bernadette Dumitru (Reception) Mrs Rebecca Ofosu (1:1 LSA)
Miss Tanya Kapadia (Reception) Mrs Manpreet Kaur (1:1 LSA)
Mrs Rashmi Thayalarajan (Reception) Miss Duniya Iyow (1:1 LSA)
Mrs  Shila Kerai (Year 1) Mrs Melanie West (1:1 LSA)
Miss Danielle Isaac-Simon (Year 1) Miss Ella Perez (1:1 LSA)
Mrs Rakhshanda Ahmed (Year 1) Mrs Mary Oskoff (1:1 LSA)
Ms. Lorna Ive (Year 2) Mrs Sujata Gaware (1:1 LSA)
Ms Victoria Snow (Year 2) Mrs Arpita Ladva (Maternity Leave)
Miss Sarah Poore (Year 2) Miss Ashleigh Drum (PE specialist)
Mrs. Eileen Williams (Year 3)
Mrs. Phozi Balouch (Year 3)
Lunchtime Team
Miss Sarah Poore (Supervisor) Mrs. Asha Badhan
Mrs. Zoufishan Akram Miss Patricia Callier
Mrs Sheikh Khanom Mrs Salma Ahmed
Mrs Rathabai Mathialagan Mrs Nasra Gulled
Mrs Manpreet Kaur Mrs Sujata Gaware
Mrs Lorna Ive Mrs Parveen Kaur Saini (Welfare Assistant)
Office Team Breakfast/After School Club Team
Mrs Raji Nair (PA to Principal & Admin Officer) Mrs Surjit Gill
Miss Tegan Ellwood (Receptionist)  Mrs Gurpreet Soor
Miss Shannen Hunt (Receptionist) Ms. Tanya Kapadia
Mrs Irneet Bali
Mrs Salma Ahmed
Premises Team Cleaning Team
Mr Mark Petley Mrs Manjit Sarai      
Mr Vaclovas Bartkevicius Ms Aneesa Hussain  
Mrs Usha Badhan
Family SupportFinance Manager
Miss Carla Jorsling-Thomas (Pupils & Families Worker)Emma Ovington